
De Ziua Mondială a Mediului, celebrăm un an de biodiversitate și culoare în Parcul Tineretului
iunie 5, 2026
Drumul forestier Padina a fost închis traficului auto
iunie 15, 2026
Cu ce ne ajută o grădină de ploaie
Ploaia este o resursă pentru spațiile verzi și răcirea orașului pe care, sub presiunea verilor tot mai aride, nu ne mai permitem să o aruncăm la canalizare și să o tratăm laolaltă cu apa menajeră.
În mod tradițional, luna iunie aduce cea mai mare cantitate de precipitații în România, după care urmează o lungă perioadă caniculară și secetoasă. În acest context, parcurile și zonele joase ale Capitalei trebuie demineralizate masiv și reamenajate cu zone tampon care să permită absorbția și retenția ploilor torențiale de vară.
Grădinile de ploaie reprezintă una dintre soluțiile prin care apa poate fi reținută și valorificată local, contribuind atât la gestionarea precipitațiilor abundente, cât și la menținerea sănătății spațiilor verzi în perioadele secetoase.
Prin intervenția pilot din Parcul Tineretului transformăm o problemă a parcului în oportunitatea de a avea un spațiu verde gestionat mai sustenabil, într-o zonă care era înnămolită la fiecare ploaie majoră. Soluția urmărește să reducă acumulările de apă și să îmbunătățească modul în care terenul absoarbe și reține precipitațiile.
În același timp, în cadrul proiectului NATALIE, desfășurat în Parcul Natural Văcărești, ne-am propus să folosim apa de ploaie colectată de pe Sun Plaza pentru a restaura o parte dintre bălțile secate, esențiale pentru amfibieni. Astfel, apa de ploaie devine o resursă valoroasă pentru conservarea biodiversității și refacerea habitatelor naturale afectate de secetă.
Scalarea acestor soluții pentru un sistem de drenaj sustenabil al orașului trebuie să fie prioritizată pe agenda de investiții a Primăriei Municipiului București și a primăriilor de sector. Aceste măsuri sunt deja incluse în angajamentele asumate prin Planul de Acțiune pentru Orașe Verzi (PAOV) și prin Contractul Climatic al Capitalei.
Proiectul este finanțat prin programul strategic Platforma de Mediu pentru București, inițiat de Fundația Comunitară București și ING Romania, prin runda susținută de Orange Romania.
Mulțumim pentru deschiderea la colaborare partenerilor de la Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București și pentru ajutorul oferit cu udarea plantelor echipei Cris Garden.
Imagine și montaj: Alex Busuioceanu



